Our School

Staff

Teaching Staff

Name Role
Mr C Stapleton Head Teacher
Mr R Dann Deputy Head Teacher
Mr J Sindall Deputy Head Teacher
Mr J Gibbons  Assistant Head Teacher
Ms F Araf Assistant Head Teacher
Mr A Nicol Assistant Head Teacher
Mr G Clark Assistant Head Teacher
Mr M McLaughlin Assistant Head Teacher
Miss K Riddles Assistant Head Teacher
   
   
Ms M Aldridge Art - Subject Leader
Mr P Allinson Mathematics
Mrs A Anstiss Physical Education
Miss A Aushana English
Mrs A Baik Rasoul Mathematics - Trainee Teacher
Miss L Basson English
Miss S Berber MFL
Miss L Boland Geography – Subject Leader
Ms K Boon Mathematics
Mrs A Boumendil MFL - Trainee Teacher
Mrs K Bray Physical Education – Head of Year 13
Mr C Brennan Mathematics - Trainee Teacher
Mrs E Buck Computing – Subject Leader
Miss N Butler English - Subject Leader
Mr N Carey English
Miss S Cheston Maths / Designated Safeguard Lead 
Miss C Cooper SENDCo
Mr J Cooper-Santos PE / Assistant Head of Year 7
Mr C Cudmore Mathematics / Head of Year 11
Mrs R Cumming English / Media - Subject Leader / Assistant Head of Year 10
Ms L Debiais MFL – Subject Leader
Mrs S Dunleavy Drama – Subject Leader / Head of Year 8
Mr R Evans Social Sciences - Subject Leader
Mrs L Finn Religious Education / PSHE – Subject Leader
Mrs B Hameed Science
Mr T Hunt PE
Miss A Hurley Business Studies – Subject Leader
Ms S Irvine Art
Miss M Joseph PE
Miss L Kell English – Second in Department 
Mr D Kuczynski Science / Psychology - Subject Leader
Mrs S Lionel Science
Mr A Mall Technology - Subject Leader
Mrs B Marciniak-Grabowicz Mathematics
Mr R Matthews History / Head of Year 12 / Assistant Head of Sixth Form
Miss F McBain Media - Trainee Teacher
Mrs D Mehta Psychology - Trainee Teacher
Mr D Nyuydzewira Mathematics
Miss N O’Connor Mathematics / Head of Year 7
Mr P Odei Mathematics – Subject Leader
Mr T Ojakovoh Religious Education – Subject Leader
Ms J Ossei-Brainoo Religious Education / Second in Department / Assistant Head of Year 11
Mrs E Otter English
Mrs E Paines Science – Subject Leader 
Miss P Pisavadia Business Studies / Assistant Head of Year 9
Ms M Prince Mathematics / Duke of Edinburgh Coordinator
Mrs K Richardson PE - Trainee Teacher
Mr M Richardson Music
Mr C Robinson Science – Head of Year 10
Mrs M Rodrigues Geography
Mrs R Rodriguez MFL
Mrs L Rolfe PE – Subject Leader
Mr A Romero Science / Assistant Head of Sixth Form
Mr H Silver Technology
Mr K Simmons Psychology
Mr J Spencer Science
Mrs I Stacey Technology – Subject Leader
Miss S Stevens English / Assistant Head of Year 8
Mrs A Stockings Business Studies / Quality Nominee
Miss E Street English
Miss M Toro Sanchez MFL
Mrs J Ura Religious Education
Miss K Ure Music – Subject Leader
Miss S Viegas Computing
Dr M Wait Science
Mr S Watson Science
Miss E Weir History – Subject Leader 
Miss G Wellesley-Davies Geography – Head of Year 9
Mr M Wood Geography - Trainee Teacher

 

Support Staff

Name Role
Mrs I Alemao Learning Support Assistant
Miss V Berry Receptionist (Maternity)
Mr T Bojanowski Network Manager
Miss V Buchanan Assistant Safeguard Lead / Student Support
Mrs J Cope Senior Trust Finance Manager (STCAT) / Clerk
Mrs L Da Silva Science Technician
Mr R Deans Technology Technician
Mr E Edwards Cover Supervisor
Mrs C Ellner Learning Support Assistant
Miss A Euden VI Teaching Assistant
Mrs E Flanagan HLTA
Mrs H Gokmen Learning Support Assistant
Miss C Gunn Technology Technician
Mrs M Higgins Learning Resource Centre Manager
Mrs B Hill Cover Supervisor / Food Technology Technician
Mr N Hill School Transport
Mrs S Hinds-Spencer Science Technician
Ms D Jay Chief Financial Officer (STCAT)
Miss S Kilmister Administration Assistant (Maternity)
Mrs S Louis Learning Support Assistant
Miss S Marshall Learning Support Assistant
Mrs O McAteer Head Teacher’s PA
Mrs L Mennone Receptionist/Administration Assistant (Maternity cover)
Ms L Nolan Break/Lunchtime Supervisor
Mrs N Oliver Attendance & Welfare Officer 
Mrs L Oxley Reprographics Technician
Ms B Pelczynska VI Teaching Assistant
Mrs S Pleace Receptionist/Administration Assistant (Maternity cover)
Mrs M Robinson Learning Support Assistant
Mr J Romero Learning Support Assistant
Mr J Smith Finance Manager (STCAT)
Miss E Stagg Office Manager / Admissions Secretary
Miss H Stone Learning Support Assistant/Assistant to SENDCo
Mrs N Thomas Data Manager
Miss B Townsend Chaplain
Mr S Williams Premises Assistant